Program

Remote participation via Zoom is possible. Please use Contact to request a meeting ID and passcode. A PDF of the program can be downloaded here.

Monday, 17 July 2023

Building H, Room 0.16

12:00-13:45
Registration
13:45-14:00
Welcome
14:00-15:30
Contributed
Timothy Andrews: Triadic initial conditions for testing a phase-averaged coarse propagator for Parareal
Benedict Philippi: The Micro-Macro Parareal Algorithm Applied to FESOM2
Judith Angel: PDE-constrained Optimisation with Asymptotic Parareal
15:30-16:00
Coffee break
16:00-16:30
Contributed
Sriramkrishnan Muralikrishnan: Parallel-in-time integration with Parareal for kinetic plasma simulations
16:30-18:00
Discussions


Tuesday, 18 July 2023

Building H, Room 0.16

09:00-10:00
Plenary
Colin Cotter: Parallel numerics for phase averaging; phase averaging for parallel numerics
10:00-10:30
Coffe break
10:30-12:00
Contributed
Ignace Bossuyt: Micro-macro Parareal algorithms for weak solutions of McKean-Vlasov SDEs: numerical convergence analysis and comparison
Iñigo Jimenez Ciga: Space-time parallel methods based on parareal algorithm for evolutionary problems
Arne Bouillon: Multilevel Monte Carlo interacting-particle methods for Bayesian inversion
12:00-14:00
Lunch
14:00-15:30
Contributed
Ausra Pogozelskyte: Optimizing Space-Time Multigrid with Block-Jacobi Smoother
Christoph Lohmann: On the design of global-in-time Navier-Stokes solvers
Jonas Dünnebacke: Space-time multigrid methods for stabilized convection-diffusion equations arising from flow problems
15:30-16:00
Coffee break
15:30-16:30
PinT Workshop Scientific Committee Meeting (Building H, Room 0.10)
16:00-18:00
Postersession (Building H, Foyer)


Wednesday, 19 July 2023

Building I, Audimax II

09:00-10:00
Plenary
Iryna Kulchytska-Ruchka: E-machine design: simulation and optimization approaches
10:00-10:30
Coffe break
10:30-12:00
Contributed
Andreas Schafelner: Multigrid in Time for Time-Periodic Parabolic Evolution Problems
Pedro Peixoto: Towards Exponential Semi-Lagrangian Parallel-in-Time Methods for the Shallow Water Equations on the Rotating Sphere
Jacob Schroder: Multigrid Reduction in Time for Chaotic Problems
12:00-14:00
Lunch
14:00-15:30
Contributed
Ryo Yoda: Multilevel extension of parameterized Runge-Kutta methods for Multigrid Reduction in Time
Wiebke Drews: Numerical Analysis of a Time-Simultaneous Multigrid Solver for Stabilized Convection-Dominated Transport Problems
Robert Falgout: Multigrid Reduction in Time for Nonlinear Hyperbolic Problems
15:30-16:00
Coffee break
16:00-18:00
Training (Building H, Rooms 0.05 and 0.06) and Time-X Annual Meeting (Building I, WiKomm)


Thursday, 20 July 2023

Building H, Room 0.16

09:00-10:00
Plenary
Frederic Legoll: Adaptive parareal algorithms: application to molecular dynamics and the simulation of atomistic defects
10:00-10:30
Coffe break
10:30-12:00
Contributed
Jun Cao: Parallel Immersed Boundary Lattice Boltzmann Computation for Prediction of Tornado Disaster on Multiple-Building Configuration
Werner Bauer: Higher order phase averaging for highly oscillatory systems
Martin J. Gander: Unmapped Tent Pitching for the time parallel solution of hyperbolic problems
12:00-13:30
Lunch
13:30-18:00
Social Event
18:30
Workshop Dinner (open end)


Friday, 21 July 2023

Building H, Room 0.16

09:00-10:00
Plenary
Tommaso Buvoli: Exponential Integrators, Parareal, and Polynomial Time Integrators
10:00-10:30
Coffe break
10:30-12:00
Contributed
Lisa Wimmer: Discontinuity Handling for Spectral Deferred Corrections
Josh Hope-Collins: ParaDiag methods for nonlinear problems in atmospheric modelling
Abdul Qadir Ibrahim: Parareal with a physics informed neural network as coarse propagator
12:00-12:15
Closing Remarks
12:15-14:00
Lunch